Kiedyś ludzie wierzyli w magiczne łancuszki szczęścia w mailach i bez zastanowienia kopiowali całęgo maila i przesyłali do wszystkich swoich mailowych kontaktów. Ale to minęło, ludzie zmądrzeli.
Teraz na nk pojawił się Śledzik i to dla wszystkich na raz. I ludzie znów wierzą, że jak wpiszą coś to im się coś fajnego przytrafi (w tym przypadku magicznie wyłączy się śledzik).
Zatem jeśli masz znajomemego, który napisał:
„Administrator.Jeśli nie chcesz mieć śledzika wklej to do swego śledzia a po 15 min śledzik zostanie automatycznie wyłączony. Pozdrawiam.Administrator NK.”
lub coś podobnego, to:
– twój znajomy nie przeszedł testu głupoty i jego IQ wynosi mniej niż więcej,
– możesz spokojnie nie tylko ukryć taki wpis ale zignorować przyszłe wpisy od tej osoby, ponieważa zapewniam, iż nigdy ona niczego ciekawego w Śledziku nie napisze.
Dla tych co wierzą w magiczne wyłączenie śledzika polecam przeczytać artykuł na di.com.pl
Jak wyłączyć śledzika w naszej-klasie… Nie trzeba go wyłączać, wystarczy skumać jak on działa.
Śledzik to taki Twitter wbudowany w naszą-klasę. Albo bardziej facebookowy newsfeed, czy należący do facebooka friendfeed. Jakkolwiek by się nie zwał, to polega na tym, iż opisy każdej osoby za którą podążamy (ang. follow) widzimy w boxie zwanym śledzik. Śledzik więc jest to okienko na naszej klasie w której śledzimy wybrane przez siebie osoby. Śledzik od śledzenia… nie od wódki i śledzi.
Śledzik działa też w druga stronę, czyli sami możemy napisać krótki opis i wszyscy którzy nas śledzą to zobaczą. Proste?
W Twitterze chodzi o to samo (o czym już kiedyśpisałem), ale Twitter jest po angielsku i codziennie z niego korzystają miliony ludzi i firm na całym świecie. Opis można zmienić nie tylko przez stronę, ale i przez urządzenia mobilne, smsy, maile (otwarte API). Oczywiście Twitter był przed śledzikiem w n-k, tak samo Blip, jego polski odpowiednik.
No i nasza klasa sworzyła taki właśnie klon Twittera z tym, że integrując go z portalem postanowili, iż każdy użytkownik automatycznie będzie śledził to co piszą jego wszyscy znajomi i odwrotnie.
Gdy mamy zbyt duży napływ informacji w śledziku od naszych znajomych, to możemy się go pozbyć robiąc to samo co na Twitterze, Facebooku czy innym portalu z takim śledzeniem:
zmniejszyć ilość osób którą śledzimy do tych które nas interesują najbardziej lub które mają coś ciekawego do powiedzenia
Programiści n-k dali każdemu taką opcję abyśmy nie musieli wyrzucać ze znajomych wszystkich tych których z jakiś powodów śledzić w śledziku nie chcemy. Ba możemy nawet ukryć tylko wybrany wpis danej osoby zamiast od razu chować jej wszystkie istniejące i przyszłe wpisy.
Śledzik jest dobrym narzędziem do mikroblogowania, ale jeśli nie chcemy z niego aktywanie korzystać to nie musimy na siłę z niego rezygnować. Zatem zamiast wymyślać jak tu na każdej przeglądarce wyłączyć śledzika, lepiej po prostu nauczyć się z niego korzystać. Nikt nas nie zmusza abyśmy na siłe wpisywali co akurat teraz robimy.