Pakiety internetowe w Play – jednak kilka minusów

Pakiety internetowe w Play

Jeśli chcemy używać internetu w telefonie, czy to aby co jakiś czas sprawdzić pocztę, wejść na facebooka, obejrzeć film na youtube, albo podłączyć telefon do laptopa i używać go jako modemu, to w Play nie opłaca się nie włączać pakietu. Jak bardzo? Pokazuje to poniższa tabelka:

Bez pakietu Pakiet internetowy Pakiet tylko w Play
25 MB 30 zł 5 zł
100 MB 120 zł 10 zł 5 zł
250 MB 300 zł 20 zł
500 MB 600 zł 35 zł 15 zł
1 GB 1200 zł 25 zł

A teraz minusy:

1. Pakiety „internetowe” działają także, gdy korzystamy z roamingu krajowego na nadajnikach Plusa. Pakiety „tylko w Play” działa tylko na nadajnikach Play (dlatego jest tańszy). Można ustawić także blokadę transferu (*111*51*1#), tak aby internet działał tylko na nadajnikach Play i nie nabijał wyższej opłaty gdy tylko stracimy zasięg.

2. Włączenie pakietów to oczywista oszczędność i tylko niewiedza może tłumaczyć nie skorzystanie z nich. Problem pojawia się, gdy pakiet niezauważalnie skończy się zanim się zorientujemy: Dla przykładu po aktywacji pakietu 1GB wykorzystamy o 50MB więcej niż zakupiliśmy (czyli o ok. 5%). Pakiet 1GB kosztował nas 25zł, a te dodatkowe 50MB ponad pakiet kosztowały. wg powyższej tabelki, już 60zł!! Dość łatwy sposób pozbycia się kasy na koncie?

Rozwiązaniem byłyby przypomnienia sms znane z abonamentów internetowych (np. Play Internet). Pierwszy SMS na kilkadziesiąt MB przed wyczerpaniem limitu oraz drugi SMS tuż przed końcem paczki danych. Niestety na razie takie SMSy nie są rozsyłane w przypadku tych pakietów.

3. Każdy pakiet można aktywować raz na 30 dni.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli dzisiaj aktywujemy pakiet 1GB w Play, to nie ważne kiedy ten pakiet nam się skończy, kolejne 1GB za 25zł możemy aktywować dopiero za miesiąc.

Jeśli więc wykorzystamy więcej niż 1GB + 500MB + 100 MB (pakiety tylko w PLAY) to nie mamy już co aktywować. Musimy odczekać… Nie jest więc to opcja dla ludzi którzy chcą użyć tych pakietów jako podstawowego dostępu do internetu. Z drugiej strony sieć zabezpiecza się w ten sposób przed nadmiernym wykorzystywaniem. Chcesz ściągać to płać standardową stawkę 😛

Play24 - Pakiety

4. Pakiety mają ważność tylko 30 dni.

Zatem po 30 dniach niewykorzystane dane przepadają.

Jednak jest na to sposób. Niewykorzystane dane nie przepadną, jeśli ostatniego dnia ważności pakietu aktywujemy inny pakiet. Na przykład dzisiaj aktywujemy 1GB, za 30 dni aktywujemy 500MB, to ilość danych się zsumuje i będzie ważna kolejne 30 dni od aktywacji ostatniego pakietu.

Podobnie jest z dodatkowymi środkami za doładowania, czy sms’ami do wszystkich w Play Fresh. Każde doładowanie za 30zł dodaje kolejne 1000 darmowych smsów do tych które nam zostały z poprzedniego doładowania, zaś ważność ich wszystkich jest wydłużana o miesiąc.

5. Ograniczenie prędkości.

Prędkość ściągania w Play jest ograniczona do 1MB/s. Co za tym idzie wysyłanie też nie jest szybkie, zaś pingi są koło 1tys. Minus ogromny. Nie dość, że płacimy za ilość danych to nie możemy ich szybko wykorzystać. Dziwne, bo przecież im szybciej zużyjemy pakiet, to szybciej kupimy nowy, albo zaczniemy płacić standardowe stawki.

Nie zagramy na takim łączu w Counter-Strike’a, World of Warcraft (za duży ping). Zostaje nam pasjans, albo szachy. Gry flash nie wczytają się w kilka sekund, ale w kilkadziesiąt. Filmy na Youtube będą wczytywać się wolniej niż odtwarzać, wystarczy, że będą w lepszej jakości niż 320p. Nie ważne, czy kupimy jeden pakiet, czy wszystkie 7, nie ważne nawet, że nie kupimy żadnego: ograniczenie jest takie same dla wszystkich, zawsze!

Max. download: 1MB/s

6. Sprawdzanie stanu pakietów nie jest takie proste…

Jeśli wejdziemy w play24, czyli skorzystamy z internetu, to nie znajdziemy informacji do kiedy, jaki pakiet jest aktywny, a co za tym idzie kiedy będziemy mogli aktywować kolejny. Łączną ilość danych mamy już na pierwszym ekranie po zalogowaniu.

Na telefonie zaś możemy skorzystać za free z kodu *111#. Tam łatwo aktywujemy nowe pakiety (opcja 3, potem 2). Niestety wiadomość od operatora ucięta jest koło 160-tego znaku. Można domyślać się, że nr 7 to pakiet 1GB.

Chyba coś ucięło...

Stan darmowych megabajtów znajduje się całkiem gdzieś indziej. W *101# wybieramy 1 (Konto), 6 (Promocyjne MB) i dopiero 1 lub 2. Informacja tutaj o ważności dotyczy łącznie wszystkich pakietów (czyli pokazuje 30 dni od aktywowania najnowszego z nich).

Aby dowiedzieć się, kiedy aktywowany wcześniej pakiet dokładnie traci ważność i znowu będzie można go aktywować, trzeba wejść w menu 3,2 i tam dopiero w „Sprawdź stan” może coś się pokaże… strasznie toporne, ale wykonalne.

7. Zasięg

Kiedyś to był największy minus, teraz już nie tak bardzo. Chcesz mieć internet wszędzie? W sensie wszędzie gdzie jest Play i Plus? Kup pakiet internetowy. Chcesz mieć internet tylko tam gdzie są nadajniki Play ale za to o wiele taniej, to kup pakiet „tylko w Play”. Jedziesz nad jezioro i tam jest zasięg tylko z Orange, no to sorry, ale bez zasięgu nie ma internetu 😛

Zostaw odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.