Mała wtopa webmasterów w Banku Millenium

Tym razem wtopę w Banku Millenium zaliczyli web developerzy robiący tą stronę. Do wyskakujących popupów wykorzystali oni javascriptową biblotekę „floatbox” o której istnieniu nawet nie wiedziałem. Do takich rzeczy raczej korzysta się z LightBox’a, jQuery UI lub pisze się skrypt z ręki (nieraz jest tak szybciej…), ale co tam, każdy może znaleźć jakąś tam bibliotekę i sobie poużywać. I gdyby nie linia nr 9 w pliku http://bankmillenium.pl/static-content/floatbox/floatbox.js, to wszystko byłoby ok:

Use on any commercial site requires registration and purchase of a license key.

Zatem, chociaż biblotekę można sobie ściągnąć i używać, to trzeba kupić licencję. A licencja kosztuje aż całe 20$ :).

Być może ktoś przeoczył, że trzeba zapłacić, a być może ktoś zapomniał wrzucić już zarejestrowaną wersję. Jakkolwiek niektórzy odwiedzający mogą zobaczyć taki oto obrazek:

Chyba ktoś nie zapłacił...
Chyba ktoś nie zapłacił... Ciekawy popup na głównej stronie banku!

Ciekawe, no nie? Przecież jak się coś kopiuje (a raczej piraci), to przecież wycina się takie małe przypominacie. Ale tutaj nie… tutaj ktoś chamsko skopiował zobfuskowany skrypt (pomniejszony, tak, że praktycznie nie da się go czytać i nie wiadomo co on tam, między wierszami robi), nie zapłacił licencji i jeszcze to sprzedał bankowi.

Zostaw odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.